Voňavý podzim: Upečte si litý perník s jablky!

Litý Perník S Jablky

Podzimní chuť: Litý perník s jablky

S příchodem podzimu a jeho sychravých dnů se vždycky rádi vracíme ke starým dobrým receptům, které nás zahřejí na těle i na duši. A co víc evokuje podzimní atmosféru než vůně skořice, hřebíčku a perníku linoucí se z trouby? Litý perník s jablky je přesně tou kombinací, která v sobě snoubí útulnost a lahodnou chuť.

Jablka, ideálně ze starých odrůd, dodají perníku příjemnou kyselost, která krásně vyváží sladkost těsta. Navíc je to skvělý způsob, jak zužitkovat úrodu ze zahrádky. Recept na litý perník s jablky je navíc velmi jednoduchý a zvládne ho i úplný začátečník.

Jednoduchý recept krok za krokem

Není nic lepšího než domácí jídlo. Ať už jste zkušený kuchař, nebo teprve začínáte, s tímto jednoduchým receptem krok za krokem zvládnete uvařit lahodný pokrm. Nejprve si připravte všechny ingredience. Poté si vezměte velkou mísu a smíchejte v ní mouku, cukr a špetku soli. V další misce prošlehejte vejce s mlékem a rozpuštěným máslem. Tekuté ingredience pomalu přilévejte k suchým a míchejte, dokud nevznikne hladké těsto. Pánev rozehřejte na středním plameni a nalijte na ni menší množství těsta. Smažte z obou stran dozlatova. Hotové palačinky podávejte s oblíbenou marmeládou, ovocem nebo šlehačkou. Dobrou chuť!

Tipy pro dokonalý perník

Pro dokonalý perník je klíčové použít kvalitní ingredience. Nešetřete na medu, másle a koření, dodají perníku nezaměnitelnou chuť a vůni. Těsto důkladně propracujte, mělo by být hladké a pružné. Nebojte se ho nechat odležet v chladu, perník pak bude vláčnější. Pečte ho na nižší teplotu a raději déle, zkontrolujte špejlí, zda je propečený. Po upečení ho nechte vychladnout na mřížce, aby se zamezilo zapaření. A nakonec, perník si nejlépe vychutnáte s hrnečkem teplého čaje nebo kávy.

Variace s jablky a kořením

Jablka a koření k sobě neodmyslitelně patří, ať už v koláčích, štrúdlech nebo třeba v teplém nápoji. Chuť jablek se dá krásně podtrhnout skořicí, hřebíčkem, badyánem a muškátovým oříškem. Pro svěžejší variantu se nebojte přidat i citronovou nebo pomerančovou kůru. Experimentujte s druhy jablek, každé má trochu jinou chuť a konzistenci. Zatímco sladší jablka se hodí do koláčů, kyselejší odrůdy vyniknou v chutney nebo omáčce k masu.

Servírování a skladování perníku

Perník chutná nejlépe, když se nechá před podáváním trochu „uležet“. Díky tomu zvláční a jeho chuť se krásně rozvine. Uchovávejte ho v chladu a suchu, nejlépe v uzavřené nádobě, aby neoschl a nenatáhl pachy z okolí. Perník můžete také zamrazit a prodloužit tak jeho trvanlivost. Před podáváním ho nechte povolit při pokojové teplotě.

Publikováno: 15. 06. 2024

Kategorie: jídlo a pití

Autor: Karel Čapek

Tagy: litý perník s jablky | recept na litý perník s jablky