Točte si doma jako profík: Vyberte si ten správný kompresor na pivo

Kompresor Na Pivo

Výhody kompresoru na pivo

Kompresor na pivo je srdcem každého výčepního zařízení a přináší nesporné výhody pro dokonalý pivní zážitek. Bez ohledu na to, zda provozujete restauraci, bar nebo si chcete dopřát čepované pivo doma, kompresor zajistí stálý tlak a optimální průtok piva. Díky němu se vyhnete nepříjemnému pěnění a kolísání teploty, které negativně ovlivňují chuť piva.

Moderní kompresory na pivo jsou navíc tiché a energeticky úsporné. Snadno se instalují a udržují, což z nich činí praktické řešení pro profesionály i nadšence do domácího čepování. Investice do kvalitního kompresoru se vám vrátí v podobě perfektně načepovaného piva s bohatou pěnou a lahodnou chutí.

Typy kompresorů na pivo

Na trhu existuje několik typů kompresorů na pivo, které se liší svou konstrukcí, výkonem a hlučností. Mezi nejčastější typy patří:

Membránové kompresory: Jsou cenově dostupné a relativně tiché. Hodí se pro domácí použití a menší provozy. Nevýhodou je nižší výkon a životnost membrány.

Pístové kompresory: Nabízejí vyšší výkon než membránové kompresory. Jsou vhodné pro středně velké provozy. Nevýhodou je vyšší hlučnost a vibrace.

Bezojlové kompresory: Jsou vhodné pro profesionální použití v gastronomii. Neznečišťují pivo olejem a zajišťují jeho čistou chuť. Jsou tišší než pístové kompresory.

Při výběru kompresoru na pivo je důležité zvážit:

Velikost a typ výčepního zařízení: Pro menší výčepy postačí kompresor s nižším výkonem.

Frekvenci čepování: Pro časté čepování je vhodnější výkonnější kompresor.

Prostorové možnosti: Hlučnější kompresory je vhodné umístit do technické místnosti.

Dostupnost náhradních dílů a servisu: Pro bezproblémový provoz je důležitá dostupnost servisu a náhradních dílů.

Kromě kompresoru budete pro čepování piva potřebovat i další vybavení, jako je například:

Narážeč na pivo: Umožňuje připojení sudu s pivem k výčepnímu zařízení.

Výčepní kohout: Slouží k čepování piva do sklenic.

Chlazení piva: Zajišťuje optimální teplotu piva pro čepování.

Investice do kvalitního kompresoru a výčepního zařízení se vyplatí. Získáte tak možnost vychutnat si lahodné a správně načepované pivo v pohodlí domova nebo ve svém provozu.

Výběr správného kompresoru

Při výběru kompresoru pro vaše domácí nebo komerční zařízení na čepování piva je potřeba zvážit několik faktorů. Nejdůležitějším faktorem je velikost a typ kompresoru. Pro menší domácí pípy postačí menší kompresor s nižším výkonem. Pro větší pípy a komerční provozy je potřeba výkonnější kompresor, který zvládne dodávat dostatečné množství vzduchu pro více výčepních kohoutů. Důležitým faktorem je také hlučnost kompresoru. Hlučnější kompresor může být v domácím prostředí rušivý, proto je vhodné zvolit tišší model. V neposlední řadě je důležitá také cena a dostupnost náhradních dílů. Před nákupem kompresoru si srovnejte ceny a dostupnost náhradních dílů od různých prodejců.

Při výběru kompresoru se zaměřte na typ chlazení. Existují dva základní typy kompresorů: suché a olejové. Suché kompresory jsou tišší a bezúdržbové, ale méně výkonné. Olejové kompresory jsou výkonnější, ale vyžadují pravidelnou údržbu. Pro domácí použití jsou vhodné suché kompresory, pro komerční provozy jsou lepší olejové kompresory.

Nezapomeňte, že správně zvolený kompresor je klíčový pro kvalitní a chutné pivo. Kompresor s nedostatečným výkonem nebo špatným nastavením může negativně ovlivnit chuť piva. Naopak, kvalitní kompresor s optimálním nastavením vám zaručí perfektně načepované pivo s bohatou pěnou.

Instalace a použití

Před instalací vašeho nového výčepního zařízení si pečlivě prostudujte pokyny výrobce. Ujistěte se, že máte k dispozici všechny potřebné díly a nástroje. Pro optimální výkon a životnost vašeho zařízení je zásadní správná instalace.

Začněte výběrem vhodného místa pro váš kompresor a výčepní zařízení. Místo by mělo být suché, čisté, dobře větrané a chráněné před přímým slunečním zářením a extrémními teplotami. Ujistěte se, že je v dosahu elektrická zásuvka.

Připojte kompresor k výčepnímu zařízení pomocí pivní hadice a utáhněte všechny spoje, abyste předešli úniku. Připojte zařízení k sudu s pivem pomocí výčepní hlavy a opět zkontrolujte těsnost.

Zapněte kompresor a nastavte tlak podle doporučení výrobce a typu piva. Příliš vysoký tlak může způsobit nadměrné pěnění, zatímco příliš nízký tlak povede k plochému pivu.

Před prvním použitím propláchněte výčepní zařízení studenou vodou, abyste odstranili nečistoty a zbytky. Nyní jste připraveni vychutnat si lahodně vychlazené pivo z pohodlí domova. Nezapomeňte pravidelně čistit a udržovat vaše zařízení podle pokynů výrobce.

Čištění a údržba

Pro zajištění dlouhé životnosti a perfektní chuti piva je nezbytné věnovat pozornost pravidelnému čištění a údržbě jak kompresoru na pivo, tak i výčepního zařízení. Zanesené potrubí a pípy mohou negativně ovlivnit chuť piva, způsobit jeho nepříjemné aroma a v nejhorším případě i zdravotní komplikace.

Kompresor by se měl čistit alespoň jednou za měsíc, v závislosti na frekvenci používání. Doporučuje se používat speciální čisticí prostředky určené pro kompresory na pivo, které účinně odstraní usazeniny a nečistoty. Po vyčištění je důležité kompresor důkladně propláchnout čistou vodou.

Výčepní zařízení, včetně pípy, je nutné čistit minimálně jednou týdně, ideálně po každém použití. K tomu slouží speciální výčepní kartáče a sanitační roztoky, které dezinfikují a odstraňují zbytky piva. Důležité je dbát na důkladné vyčištění všech částí, včetně kohoutu, trubek a spojů. Pravidelná údržba a čištění zaručí bezproblémový chod zařízení a dokonalou chuť piva. Nezapomínejte, že čistota je základním předpokladem pro vychutnání si lahodného a osvěžujícího nápoje.

Bezpečnostní tipy

Při používání kompresoru na pivo a výčepního zařízení je bezpečnost na prvním místě. Před zapojením kompresoru se ujistěte, že je odpojený od elektrické sítě. Používejte kompresor pouze v dobře větraných prostorách, abyste předešli hromadění oxidu uhelnatého. Pravidelně kontrolujte stav hadic a spojů a v případě poškození je ihned vyměňte. Nikdy nepoužívejte poškozené zařízení. Před čepováním piva se ujistěte, že je sud správně připojen k výčepnímu zařízení a že je tlak nastaven dle instrukcí výrobce. Příliš vysoký tlak může způsobit explozi sudu. Při manipulaci se sudem buďte opatrní, jelikož je těžký a nestabilní. Nikdy nenechávejte kompresor ani výčepní zařízení v dosahu dětí. Dodržováním těchto bezpečnostních tipů si zajistíte bezproblémový a bezpečný zážitek z čepování piva.

Nejlepší kompresory na trhu

Při výběru kompresoru na pivo pro domácí čepování je potřeba zvážit několik faktorů. Důležitý je typ kompresoru – membránový nebo pístový. Membránové kompresory jsou tišší a levnější, ale méně výkonné. Hodí se pro občasné čepování menšího množství piva. Pístové kompresory jsou zase výkonnější a spolehlivější, ale hlučnější a dražší. Pokud plánujete čepovat pivo častěji a ve větším množství, pístový kompresor je lepší volba.

Dalším faktorem je tlak kompresoru. Pro čepování piva je ideální tlak 1,5-2 bary. Některé kompresory mají regulovatelný tlak, což umožňuje nastavit optimální hodnotu pro různé druhy piva. Důležitá je i velikost vzduchové nádoby. Větší nádoba zajistí stabilnější tlak a méně časté spínání kompresoru.

Při výběru kompresoru nezapomeňte zohlednit i vaše individuální potřeby a preference. Pokud hledáte tichý a kompaktní kompresor pro občasné použití, membránový kompresor bude stačit. Pro náročnější uživatele, kteří chtějí čepovat pivo často a ve větším množství, je lepší volbou výkonnější pístový kompresor.

Ceny a dostupnost

Ceny kompresorů na pivo a výčepních zařízení se značně liší v závislosti na značce, výkonu, funkcích a dalších faktorech. Menší a jednodušší kompresory pro domácí použití lze pořídit již od několika tisíc korun, zatímco profesionální zařízení s vysokým výkonem a pokročilými funkcemi se pohybují v řádu desetitisíců korun. Podobně se liší i ceny výčepních zařízení, od základních modelů pro domácí použití až po sofistikované systémy určené pro bary a restaurace.

Dostupnost kompresorů na pivo a výčepních zařízení je v dnešní době velmi dobrá. Široký výběr produktů nabízejí specializované prodejny s potřebami pro domácí pivovarnictví, e-shopy a některé hobby markety. Při výběru kompresoru je důležité zvážit objem sudu, který chcete čepovat, a požadovaný tlak. Pro domácí použití obvykle postačí menší kompresor s nižším výkonem. U výčepních zařízení je pak klíčové zvolit typ a počet výčepních kohoutů podle vašich potřeb.

Před nákupem kompresoru na pivo a výčepního zařízení je vhodné si důkladně prostudovat nabídku různých prodejců a porovnat ceny, technické parametry a recenze od ostatních uživatelů.

Publikováno: 19. 06. 2024

Kategorie: pivo

Autor: Karel Čapek

Tagy: kompresor na pivo | zařízení pro čepování piva