Pivo kcal: Kolik kalorií se skrývá ve vašem půllitru?

Pivo Kcal

Kolik kcal má pivo?

Počet kalorií v pivu se liší v závislosti na typu piva a obsahu alkoholu. Obecně platí, že čím je pivo silnější a sladší, tím více kalorií obsahuje.

Světlé výčepní pivo s obsahem alkoholu kolem 4 % má přibližně 40 kcal na 100 ml. To znamená, že půllitr o objemu 0,5 l obsahuje zhruba 200 kcal.

Tmavá piva mívají o něco více kalorií než světla, a to z důvodu vyššího podílu sladu. Polotmavá piva se pohybují někde mezi.

Pokud si hlídáte kalorický příjem, je dobré vybírat si piva s nižším obsahem alkoholu a cukru. Lehká piva a nealkoholická piva mají obvykle méně kalorií než klasická piva.

Kalorie v ležáku a výčepním pivu

Ležák a výčepní pivo patří mezi nejoblíbenější alkoholické nápoje v Česku. Obsahují ale i kalorie, které je potřeba započítat do denního příjmu.

Energetická hodnota piva se liší podle typu a stupňovitosti. Obecně platí, že čím je pivo silnější, tím více kalorií obsahuje. Světlá piva mívají méně kalorií než tmavá.

Výčepní pivo o stupňovitosti 10° obsahuje přibližně 35-40 kcal na 100 ml. To znamená, že půllitr o objemu 0,5 l obsahuje zhruba 175-200 kcal.

Ležák o stupňovitosti 12° má o něco více kalorií, a to kolem 45-50 kcal na 100 ml. Půllitr ležáku tak obsahuje přibližně 225-250 kcal.

Pro srovnání: 100 g mléčné čokolády obsahuje asi 550 kcal.

Nealkoholické pivo a kalorie

Nealkoholické pivo si v posledních letech získává na popularitě, a to i mezi těmi, kteří dbají na kalorický příjem. Obsahuje totiž výrazně méně kalorií než klasické pivo. Zatímco půllitr běžného ležáku může mít kolem 200 kalorií, nealkoholická varianta jich má obvykle jen okolo 60 až 80. To je dáno především nižším obsahem alkoholu, který je hlavním zdrojem energie v pivu. Nealkoholické pivo se tak stává zdravější alternativou pro ty, kteří si chtějí vychutnat osvěžující chuť piva bez zbytečných kalorií. Je ale důležité sledovat složení, protože některé značky mohou obsahovat více cukru.

Dia pivo a kalorická hodnota

Dia pivo je skvělou volbou pro ty, kteří si hlídají příjem cukru nebo trpí diabetem. Obsahuje totiž výrazně méně sacharidů než klasické pivo. Zatímco běžné pivo má kolem 10 gramů sacharidů na 330 ml, dia pivo jich má obvykle jen 1-2 gramy.

Kalorická hodnota dia piva je také nižší. Pohybuje se okolo 60-80 kalorií na 330 ml, zatímco klasické pivo má kolem 150 kalorií. Je to dáno především nižším obsahem sacharidů, které jsou hlavním zdrojem energie. Dia pivo si tak můžete dopřát i při dietě.

Je však důležité si uvědomit, že i dia pivo obsahuje alkohol, který má vliv na hladinu cukru v krvi.

Pozor na kalorie z alkoholu

Alkohol je často přehlíženým zdrojem kalorií. Zatímco pivo a sladké koktejly jsou na kalorie bohaté, i tvrdý alkohol obsahuje značné množství. Například panák 40% alkoholu má přibližně 100 kalorií, což odpovídá malému pečivu. Pravidelná konzumace alkoholu bez úpravy jídelníčku tak může vést k nárůstu hmotnosti. Navíc alkohol stimuluje chuť k jídlu a snižuje zábrany, takže je pravděpodobnější, že se po jeho konzumaci přejídáme nezdravým jídlem. Pokud si hlídáte váhu, je důležité konzumovat alkohol s mírou a počítat jeho kalorie do celkového denního příjmu.

Pivo a hubnutí: jde to dohromady?

Pivo, zlatavý mok, který mnozí milují. Ale co když se snažíte zhubnout? Jde to vůbec dohromady? No, není to tak jednoduché. Pivo obsahuje kalorie, to je fakt. Ale důležité je množství a druh. Tmavá piva mají obecně více kalorií než světlá. A pokud si dáte deset piv denně, hubnutí se asi konat nebude.

Všeho s mírou, říká se. Občasné pivo v rozumném množství (třeba jedno malé) vaší snaze o hubnutí nejspíš nezabrání, zvlášť pokud žijete aktivním životním stylem. Důležité je dbát na celkový kalorický příjem a vyváženou stravu. A nezapomeňte na dostatek pohybu!

Tipy pro milovníky piva, kteří si hlídají kalorie

Pro milovníky piva, kteří si hlídají kalorie, ale nechtějí se vzdát osvěžujícího moku, existuje několik tipů. Vybírejte si světlá piva s nižším obsahem alkoholu, ta mívají méně kalorií. Dejte si pozor na ochucená piva, často skrývají více cukru. Pijte pivo pomalu a vychutnávejte si ho, zasytí vás tak lépe. Střídejte pivo s vodou, abyste doplnili tekutiny a snížili celkový příjem kalorií. Nezapomínejte na pohyb, který vám pomůže kalorie spálit. Ať už si vyberete jakoukoliv strategii, pamatujte, že klíčem k úspěchu je umírněnost.

Publikováno: 18. 06. 2024

Kategorie: pivo

Autor: Karel Čapek

Tagy: pivo kcal | informace o kalorické hodnotě piva