Pivo a kalorie: Můžeme si ho užívat bez výčitek?

Pivo, zlatavý mok s bohatou historií a kulturou, si získalo srdce mnoha z nás. Ať už si ho vychutnáváme s přáteli na zahrádce, oslavujeme s ním výjimečné chvíle, nebo si ho dáváme jen tak pro relax, pivo je zkrátka fenoménem. Ale co se týče kalorií, jak na tom pivo vlastně je? Můžeme si ho užívat bez výčitek, i když se snažíme žít zdravě?

Kolik kalorií pivo obsahuje?

Kalorická hodnota piva se liší v závislosti na typu a stupňovitosti. Obecně platí, že čím více alkoholu pivo obsahuje, tím je kalorické. Například:

 • Světlé pivo 10°: cca 40 kcal na 100 ml
 • Světlé pivo 12°: cca 44 kcal na 100 ml
 • Tmavé pivo 10°: cca 38 kcal na 100 ml
 • Tmavé pivo 12°: cca 42 kcal na 100 ml
 • Nealko pivo: cca 14-21 kcal na 100 ml

Pro srovnání, sklenice (250 ml) plnotučného mléka má cca 125 kcal a sklenice (250 ml) Coca-Coly cca 108 kcal. Takže i když pivo není zrovna kalorická bomba, ve srovnání s některými jinými nápoji na tom není tak špatně.

Pivo a zdraví

 • Pivo v mírném množství (1-2 sklenice denně) může mít i některé pozitivní vlivy na zdraví. Například:
 • Zvyšuje hladinu HDL ("dobrého") cholesterolu
 • Snižuje riziko vzniku krevních sraženin
 • Může chránit před osteoporózou
 • Má antioxidační vlastnosti

Samozřejmě, nadměrná konzumace piva může mít i negativní dopady na zdraví, jako je například:

 • Zvýšené riziko vzniku rakoviny jater
 • Poškození srdce
 • Zvýšený krevní tlak
 • Přibývání na váze

Jak si pivo užívat bez výčitek?

Pokud si chcete pivo užívat bez výčitek, je důležité dodržovat míru. Doporučuje se konzumovat maximálně 1-2 sklenice denně u mužů a 0,5-1 sklenice denně u žen. Dále je vhodné volit piva s nižším obsahem alkoholu a kalorií. A samozřejmě, nezapomínejte na zdravý životní styl s dostatkem pohybu a vyváženou stravou.

Tipy pro zodpovědnou konzumaci piva

Stanovte si limity: Určete si, kolik piva si chcete dopřát, a dodržujte to.

Vybírejte s rozvahou: Volte piva s nižším obsahem alkoholu a kalorií.

Střídejte s nealkoholickými nápoji: Nebojte se prokládat alko pivo nealkoholickým.

Nezapomeňte na jídlo: K pivu si dejte zdravé a lehké jídlo.

Dopřejte si pohyb: Pravidelný pohyb vám pomůže spálit přebytečné kalorie.

Pivo si tak můžeme užívat i v rámci zdravého životního stylu. Stačí jen dodržovat míru a dělat informovaná volba. Na zdraví!

No jasně, nezůstaneme jen u základů! Pivo a kalorie mají totiž mnohem zajímavější zákoutí, do kterých se teď můžeme pustit.

Pivní břicho - mýtus, nebo realita?

Ten pověstný "pivní břicho" není mýtus, ale spíš důsledek toho, co pivo často doprovází. Samotné pivo sice není zázračným elixírem pro nabírání váhy, ale podívejme se na to komplexněji.

Alkohol a chuť k jídlu: Pivo, i to s nižším obsahem alkoholu, může stimulovat chuť k jídlu. A když k tomu přidáme typické pochutiny k pivu, jako jsou slané oříšky, hranolky nebo těžká piva s klobásou, rázem se kalorický příjem může vyšplhnout nahoru.

Alkohol a metabolismus: Alkohol zpomaluje metabolismus, což znamená, že tělo spaluje přijaté kalorie pomaleji. Takže i když si dáte jen pár piv, vaše tělo bude tyto kalorie ukládat spíš do tukových zásob, než aby je hned využilo pro energii.

Je to tedy o celkovém obrazu. Pivo samotné sice není přímo zodpovědné za pivní břicho, ale může k němu nepřímo přispívat tím, že ovlivňuje naše stravovací návyky a metabolismus.

Lehké piva - jsou opravdu lehčí?

Lehké piva, to zní jako skvělá volba, co říkáte? Ne vždycky to ale platí tak jednoduše. Lehké piva sice mají nižší obsah alkoholu a kalorií, ale to někdy výrobci kompenzují vyšším obsahem cukrů pro zachování chuti. Takže sice ušetříte na kaloriích z alkoholu, ale zase přijmete více kalorií z cukrů.

Pivní styl a kalorie

Když už jsme u pivních stylů, tak i ty hrají v kalorické hře svoji roli. Obecně platí, že piva s vyšším obsahem alkoholu a extraktu (sladové cukry) budou mít i více kalorií. Například:

Pilsnery a ležáky: Patří mezi středně kalorická piva.

Ale: Tmavší díky použití karamelizovaného sladu bývají o něco kaloričtější.

Pšeničné piva: Mají díky pšenici plnější tělo a bývají i o něco kaloričtější.

Silná piva (IPA, barley wine): Jsou kalorické bomby kvůli vysokému obsahu alkoholu a extraktu.

Nealko piva: Jsou jasným vítězem, co se týče kalorií.

Pivo a fitness

A co když milujete pivo, ale zároveň se snažíte udržet si formu? Nezoufejte! Pivo si můžete dopřát i v rámci zdravého životního stylu a tréninku. Jen je třeba to trochu strategicky naplánovat.

Naplánujte si odměnu: Dejte si pivo po náročném tréninku, kdy tělo využije i nějaké ty kalorie navíc pro regeneraci.

Zvolte lehčí varianty: Sáhněte po pivu s nižším obsahem alkoholu a kalorií.

Střídejte s nealkoholickým: Prokládejte klasické pivo nealkoholickým, abyste udrželi chuť a zároveň nepřehnali s kaloriemi.

Pivo je zkrátka součástí kultury a můžeme si ho s rozumem užívat i v rámci zdravého životního stylu. Takže nazdraví, ale s mírou!

Pivo a kalorie: Mýty, fakta a pivní zajímavosti

Teď, když už víme základ a trochu jsme se ponořili do úskalí pivního světa, pojďme se podívat na pár zajímavostí, které se kolem piva a kalorií točí.

Mýtus #1: Pivo je samá voda, tolik kalorií to mít nemůže!

Voda sice tvoří většinu piva (cca 85-90 %), ale i zbývajících 10-15 % dokáže napáchat pěknou pase na našem kalorickém účtu. Je to totiž právě alkohol a sacharidy ze sladu, které za ty kalorie můžou.

Mýtus #2: Nealko pivo je nejlepší volba pro hubnutí.

Technicky vzato ano, nealko pivo má výrazně méně kalorií než klasické pivo. Ale pozor! Nealko piva sice obsahují minimum alkoholu, ale někdy bývají doslazovaná různými cukry a sirupy, což sice nenavýší obsah alkoholu, ale zase zvedne příjem cukrů a tedy i celkový počet kalorií.

Pivní zajímavost #1: Pěna má taky kalorie!

Ano, i ta načechraná čepice na vašem pivu má nějaké ty kalorie. Její podíl je sice zanedbatelný, ale pro úplnost - pěna obsahuje především bílkoviny a sacharidy ze sladu, takže nějaké ty kalorie tam opravdu jsou.

Pivní zajímavost #2: Slámové piva a kalorie?

Slámová piva, která jsou populární hlavně v Belgii, procházejí procesem zrání, kdy se suší na slámě. Díky tomu dochází ke koncentraci cukrů v pivu, což sice zintenzivňuje chuť, ale zároveň zvyšuje i kalorickou hodnotu.

Pivo a zdraví - znovu a trochu jinak

Už jsme si řekli, že pivo v rozumné míře může mít i nějaké zdravotní benefity. Ale co takhle spojení piva a hydratace? Pivo sice obsahuje alkohol, který dehydratuje, ale zároveň doplňuje tekutiny a elektrolyty. Ovšem pozor, není to náhražka za vodu! Pivo při sportovním výkonu sice může krátkodobě pomoci s rehydratací, ale na dlouhodobou hydrataci a regeneraci těla se spolehnout nemůžete.

Finální shrnutí: Pivo a kalorie - přátelé, nebo nepřátelé?

Pivo a kalorie nemusí být nepřátelé. Stačí znát pár základních pravidel:

 • Pijte s mírou.
 • Volte lehčí varianty piv.
 • Nezapomínejte na zdravou stravu a pohyb.
 • Střídejte klasické pivo s nealkoholickým.

A hlavně si to pivo vychutnávejte! Je to součást kultury, společenských setkání a může být i příjemným relaxem. Takže nazdraví, ať si své oblíbené pivo můžete užít bez výčitek!

Publikováno: 31. 03. 2024

Kategorie: Pivo

Autor: Karel Čapek