Pivo 11: Silák, co vás dostane na kolena

Pivo 11

Charakteristika piva 11

Pivo 11 je světlý ležák s obsahem alkoholu 4,1 %. Vyznačuje se zlatavou barvou, lahodnou hořkostí a příjemnou sladovou vůní. Díky nižšímu obsahu alkoholu je pivo 11 ideální volbou pro chvíle odpočinku a relaxace. Pivo se hodí k lehkým jídlům, salátům a drůbeži. Vynikne také v kombinaci s grilovanými pokrmy.

Výroba silného ležáku

Silný ležák, pro mnohé synonymum pro poctivé české pivo, vyžaduje specifický přístup a trpělivost. Základem je kvalitní slad, nejčastěji plzeňský a vídeňský, který dodá pivu plnou chuť a zlatavou barvu. Důležitý je i chmel, obvykle se používají odrůdy Žatecký poloraný červeňák nebo Sládek. Klíčovým prvkem je kvašení při nižších teplotách a delší doba zrání, klidně i několik měsíců. Během této doby pivo získává na plnosti a harmonizuje se jeho chuť. Výsledkem je silnější pivo s vyšším obsahem alkoholu, které si nejlépe vychutnáte pomalu a s rozmyslem.

Oblíbené značky

Češi si potrpí na kvalitu a tradici, což se odráží i ve výběru oblíbených značek. V segmentu potravin vedou tuzemské stálice jako Kofola, Hamé či Madeta, které si získaly srdce (a žaludky) spotřebitelů po generace. V oblasti elektroniky kralují globální giganti Samsung a Apple, jejichž telefony a počítače patří k nejrozšířenějším. Oblíbené jsou i značky s důrazem na udržitelnost a lokální produkci, například Manufaktura s přírodní kosmetikou nebo Botas, který zažívá comeback s ikonickými teniskami.

Správné servírování

Při servírování jídla a nápojů dodržujeme zavedené zvyklosti a pravidla etikety. Stůl prostíráme čistým ubrusem a používáme odpovídající sklenice na víno, vodu a nealkoholické nápoje. Příbory klademe vedle talíře v pořadí, v jakém se budou používat, zvenku dovnitř. Polévku podáváme v hlubokém talíři na mělkém talíři podložním. Hlavní chod servírujeme na velkém talíři, přílohy pak zvlášť v miskách. Dbáme na estetické uspořádání jídla na talíři. Během jídla se chováme tiše a kultivovaně, negestikulujeme s příborem v ruce a nehovoříme s plnou pusou.

Pivo 11 ve světě

České pivo je fenomén, který si získal oblibu po celém světě. Jeho unikátní chuť a tradice vaření z něj dělají vyhledávaný nápoj od Ameriky po Asii. V mnoha zemích najdete pivovary inspirované českými postupy, a dokonce i pivní festivaly věnované české pivní kultuře.

Rostoucí popularita českého piva v zahraničí svědčí o jeho kvalitě a výjimečnosti. Není divu, že se Češi řadí mezi největší konzumenty piva na světě, když mají přístup k takovému pokladu.

Publikováno: 12. 06. 2024

Kategorie: pivo

Autor: Karel Čapek

Tagy: pivo 11 | pivo s obsahem alkoholu 11%