Brunch: Co to je a proč si ho zamilujete?

Brunch Co To Je

Kombinace snídaně a oběda

V posledních letech se stává čím dál populárnější kombinace snídaně a oběda, známá také jako brunch. Tento trend, který k nám dorazil ze Spojených států, si získal oblibu především o víkendech. Brunch se obvykle podává mezi 10. a 14. hodinou a nabízí širokou škálu slaných i sladkých jídel. Na brunch menu tak často najdete vejce na různé způsoby, slaninu, párky, palačinky, lívance, ovoce, jogurty, pečivo a další dobroty. Brunch je skvělou příležitostí, jak si dopřát pozdní snídani a zároveň se setkat s přáteli nebo rodinou.

Pozdní dopolední jídlo

Pozdní dopolední jídlo, někdy nazývané "svačina", hraje důležitou roli v udržení energie a soustředění během dlouhého dne. Ideální je zvolit kombinaci bílkovin, zdravých tuků a komplexních sacharidů, která zajistí postupné uvolňování energie a zasytí na delší dobu.

Skvělou volbou jsou například:

bílý jogurt s ořechy a ovocem

celozrnné pečivo s avokádem a vejcem

zeleninový salát s kuřecím masem

Důležité je také dbát na dostatečný pitný režim a zařadit do jídelníčku dostatek ovoce a zeleniny.

Typické pokrmy brunche

Brunch je skvělou příležitostí, jak si užít kombinace snídaňových a obědových jídel. Mezi typické slané pokrmy patří vejce na různé způsoby – míchaná, benedikt, volská oka. Oblíbené jsou také slané palačinky s uzeným lososem a smetanovým sýrem, quiche s různými náplněmi nebo třeba avokádový toast s vejíčkem. Na sladko si můžete dopřát lívance s javorovým sirupem a ovocem, francouzské toasty s čerstvým ovocem a šlehačkou nebo třeba jogurtový parfait s müsli a ovocem.

Oblíbenost a původ brunche

Brunch si získal oblibu v Čechách relativně nedávno, přesto si rychle našel své příznivce. Tento pozdní snídaňový oběd, který kombinuje prvky obou jídel, perfektně zapadá do moderního životního stylu. Víkendové ráno si tak můžeme prodloužit a užít si ho s rodinou a přáteli u bohatě prostřeného stolu. Brunch má svůj původ v Anglii 19. století a jeho popularita se rychle rozšířila do celého světa. Dnes existuje nepřeberné množství variací a stylů brunche, od klasických anglických snídaní po moderní variace s vejci Benedikt, lívanci, ovocem a dalšími dobrotami.

Brunch v České republice

Brunch se v České republice stává čím dál populárnějším, a to zejména ve větších městech jako je Praha, Brno nebo Ostrava. Lidé si oblíbili tento pozdní snídaňový a obědový mix, který jim umožňuje vychutnat si víkendové ráno bez spěchu. Kavárny a restaurace reagují na tento trend a nabízejí speciální brunchová menu s rozmanitou nabídkou jídel. Oblíbené jsou vejce na různé způsoby, lívance, slanina, ovocné saláty, croissanty a další dobroty. Brunch se stal i společenskou událostí, kdy se setkávají přátelé a rodiny a užívají si společně volný čas.

Publikováno: 05. 06. 2024

Kategorie: jídlo a pití

Autor: Karel Čapek

Tagy: brunch co to je | vysvětlení pojmu brunch