Malá bečka piva: Velký zážitek pro každou párty

Malá Bečka Piva

Malá bečka: Pivo domů

Malá bečka piva, někdy nazývaná také párty sud, se stala v posledních letech velmi populární volbou pro domácí oslavy, grilování s přáteli nebo jen tak pro potěšení z čerstvého piva v pohodlí domova. Tyto sudy, obvykle o objemu 5 litrů, představují skvělý kompromis mezi klasickou lahví a velkým sudem. Nabízejí dostatek piva pro menší skupinu a zároveň se snadno skladují a přepravují.

Na trhu je k dostání široká škála piv v malých bečkách, od světlých ležáků po speciální piva, jako jsou IPY nebo pšeničná piva. Výběr je opravdu pestrý a uspokojí i náročné pivaře. Malá bečka piva je také skvělým dárkem pro milovníky piva.

Před použitím je důležité nechat bečku vychladit v lednici, aby pivo získalo ideální teplotu. Po naražení je pivo obvykle čerstvé po dobu několika dní až týdnů, v závislosti na typu piva a způsobu skladování. Pro delší trvanlivost je vhodné použít výčepní zařízení s chlazením a CO2 bombičkou.

Výhody malé bečky

Malá bečka piva, ať už o objemu 30 litrů nebo menší, přináší oproti klasickým lahvím či plechovkám řadu výhod. Především si vychutnáte čerstvější a aromatičtější pivo, jelikož není pasterizované a uchovává si tak plnou chuť. Malá bečka je ideální volbou pro menší oslavy a zahradní párty, kde oceníte snadnou manipulaci a možnost čepovat pivo přímo z bečky. Už žádné shánění dostatečného množství lahví a následné třídění odpadu! Malá bečka piva je ekologickou volbou, jelikož snižuje množství odpadu z obalů. Navíc, některé pivovary nabízí možnost vrácení a opětovného naplnění bečky, čímž se snižuje dopad na životní prostředí. A co teprve ten pocit, když si sami načepujete perfektně vychlazené pivo s bohatou pěnou? Malá bečka piva vám zaručeně zpříjemní každou akci a dodá jí punc výjimečnosti.

Druhy malých beček

Malé soudky na pivo, ideální pro menší sešlosti nebo pro ty, kteří si chtějí užít různé druhy piva doma, se liší objemem a typem piva. Mezi nejběžnější patří pětilitrové soudky, které se hodí pro menší skupinky. Pro větší akce nebo vášnivé pivaře jsou k dispozici desetilitrové soudky. Některé pivovary nabízejí i soudky o objemu 20 litrů, které se blíží velikosti klasických sudů. Kromě objemu se malé soudky liší i typem piva. Na trhu jsou k dostání soudky s ležákem, který je v Česku nejoblíbenější, ale i s pšeničným pivem, IPA nebo ciderem. Výběr závisí na individuálních preferencích. Při výběru malého soudku je důležité zohlednit také způsob čepování. Některé soudky jsou vybaveny integrovaným výčepním zařízením, jiné vyžadují použití externího. Před nákupem je vhodné se informovat o dostupnosti a ceně výčepního zařízení pro daný typ soudku.

malá bečka piva

Objem a cena

Malé soudky piva, ať už se jedná o pětilitrové soudky nebo větší varianty o objemu deseti či dvaceti litrů, se stávají stále populárnější volbou pro různé příležitosti.

S rostoucí oblibou se pochopitelně zvyšuje i zájem o cenu. Ta se liší v závislosti na objemu soudku, pivovaru a typu piva. Obecně platí, že čím větší objem, tím nižší cena na litr. Pětilitrový soudek piva se cenově pohybuje od 300 do 600 Kč, přičemž cena za litr se pohybuje mezi 60 a 120 Kč. Desetilitrové soudky se pohybují v rozmezí 500 až 900 Kč, cena za litr piva se tak pohybuje mezi 50 a 90 Kč. Největší, dvacetilitrové soudky, pak vyjdou na 800 až 1500 Kč, cena za litr se tak pohybuje mezi 40 a 75 Kč.

Je důležité zohlednit, že se jedná o orientační ceny, které se mohou lišit v závislosti na prodejci a aktuálních akčních nabídkách. Kromě ceny piva je nutné zvážit i cenu za zapůjčení výčepního zařízení, která se obvykle pohybuje okolo 200 Kč.

Čerstvost piva

Malá bečka piva, ať už o objemu 30 litrů nebo 50 litrů, je skvělou volbou pro menší oslavy a párty. Ale co čerstvost? Pivo v malé bečce vydrží čerstvé kratší dobu než pivo v lahvích či plechovkách. Je to dáno tím, že po naražení bečky se do ní dostává vzduch, který urychluje oxidaci piva. Oxidace má za následek změnu chuti a vůně piva, které pak ztrácí na své kvalitě.

Jak dlouho tedy pivo v malé bečce vydrží? Obecně se udává, že pivo v 30 litrové bečce by se mělo spotřebovat do 2-3 dnů, v 50 litrové bečce pak do 4-5 dnů. Důležité je ale také dbát na správné skladování. Bečka by měla být umístěna v chladu a temnu, ideálně při teplotě 5-8 °C. Důležitá je i hygiena výčepního zařízení.

Pokud chcete mít jistotu, že si pivo z malé bečky vychutnáte v té nejlepší kvalitě, je ideální ho vypít co nejdříve po naražení.

Správné skladování

Malá bečka piva, ať už se jedná o pětilitrový soudek nebo menší variantu, si žádá specifické podmínky pro skladování, aby pivo uvnitř zůstalo čerstvé a lahodné co nejdéle. Předně je důležité si uvědomit, že pivo je náchylné na světlo a teplo. Proto je ideální skladovat bečku na temném a chladném místě, jako je sklep, spíž nebo chladnější chodba. Teplota by se měla pohybovat v rozmezí 5-10 °C, aby se zpomalil proces stárnutí piva a zachovala se jeho chuť. Vyhněte se skladování bečky v blízkosti zdrojů tepla, jako jsou radiátory, trouby nebo přímé sluneční světlo.

malá bečka piva
Srovnání objemu: Malá bečka piva
Název Objem (litry)
Malá bečka piva 5
Pětka piva (lahvová) 5
Dvě velké PET lahve 4

Důležitá je také poloha bečky. Vždy ji skladujte ve svislé poloze, aby se zabránilo kontaktu piva s výpustným kohoutem a jeho následnému okysličování. Před prvním použitím je vhodné bečku nechat aklimatizovat na pokojovou teplotu po dobu několika hodin, aby se pivo zbytečně neochladilo a nenapěnilo při čepování.

Doba trvanlivosti

Malá bečka piva, ať už se jedná o klasický pětilitrový soudek nebo menší variantu, je skvělou volbou pro menší oslavy nebo když si chcete dopřát čerstvé pivo z pohodlí domova. Ale jak je to s její trvanlivostí? Na rozdíl od lahvového piva, které vydrží i několik měsíců, má pivo v bečce omezenou dobu spotřeby.

Po naražení je bečka pod tlakem, což pomáhá udržet pivo čerstvé. I tak je ale důležité ji skladovat na chladném a temném místě, ideálně v teplotě do 10 °C. V teple se pivo rychleji kazí a ztrácí na kvalitě.

Doba trvanlivosti se liší podle druhu piva a výrobce. Obecně platí, že čím má pivo vyšší stupňovitost, tím déle vydrží. Světlé ležáky z bečky je nejlepší spotřebovat do 3 dnů, polotmavá a tmavá piva si udrží svou chuť a říz i 5 dní. Některé pivovary uvádějí na svých soudcích i delší dobu trvanlivosti, ale pro zachování nejlepší chuti je vhodné řídit se kratší dobou.

Po uplynutí doby trvanlivosti se pivo nemusí hned zkazit, ale postupně ztrácí na kvalitě, může změnit chuť a ztratit říz. Pokud si nejste jistí, zda je pivo v bečce ještě dobré, stačí ho ochutnat.

Půjčovna nebo koupě

Rozhodnutí, zda si pro vaši akci pořídit malou bečku piva do pronájmu, nebo ji rovnou koupit, není vždy jednoduché. Záleží na mnoha faktorech, jako je typ akce, počet hostů, rozpočet a samozřejmě osobní preference.

Půjčení malé bečky piva, typicky o objemu 20 nebo 30 litrů, je ideální volbou pro menší oslavy, zahradní párty nebo grilování. Výhodou je nižší počáteční investice a menší starost s následným uskladněním a čištěním. Navíc máte často na výběr z více druhů piv, takže si každý host najde to své.

Naopak koupě malé bečky piva, ať už o objemu 30 nebo 50 litrů, se vyplatí v případě větších akcí s dostatkem piva chtivých účastníků. Cena za litr piva je obvykle nižší než u půjčovny a bečku si můžete ponechat pro další použití. Nevýhodou může být nutnost pořízení výčepního zařízení a náročnější manipulace s plnou bečkou.

malá bečka piva

Před finálním rozhodnutím si proto dobře promyslete všechny aspekty a zvažte, která varianta bude pro vaši akci nejvýhodnější.

Zapojení a čepování

Malá bečka piva, ať už se jedná o pětilitrový soudek nebo menší, se stala oblíbenou volbou pro domácí oslavy a menší sešlosti. Zapojení a čepování piva z malé bečky je poměrně jednoduché a zvládne ho i začátečník. Nejdříve je potřeba bečku nechat vychladit na optimální teplotu, která se liší dle druhu piva. Poté se nasadí výčepní zařízení, které se skládá z pípy, narážeče a bombičky s CO2. Narážeč se pevně nasadí na bečku a otočením se zajistí. Bombička s CO2 se našroubuje do pípy a následně se propojí s narážečem. Po otevření ventilu na bombičce začne CO2 tlačit pivo z bečky do pípy. Při čepování je důležité držet sklenici pod úhlem 45 stupňů a pomalu otevírat a zavírat páku pípy. Pivo by mělo téct plynule a s pěnou. Po použití je potřeba bečku i výčepní zařízení důkladně vyčistit. S trochou praxe se tak i z vás může stát zkušený výčepní, který potěší své přátele lahodným pivem z malé bečky.

Malá bečka piva, to je jako slunce v zimě. Zahřeje, potěší, ale moc dlouho to nevydrží.

Radomír Dvořák

Tipy pro domácí oslavy

Malá bečka piva, ať už pětilitrová nebo desetilitrová, je skvělým řešením pro menší oslavy s přáteli a rodinou. Dodá vaší akci punc originality a postará se o dostatek vychlazeného piva pro všechny. Abyste si tento zážitek užili na maximum, máme pro vás pár tipů. Před samotnou akcí nezapomeňte bečku dostatečně vychladit, ideálně 24 hodin předem. Místo pro ni vyberte chladnější a stinné, aby pivo zůstalo déle studené. Pro snadné čepování si pořiďte výčepní zařízení, které seženete v půjčovně nebo i v některých obchodech s nápoji. Nezapomeňte na dostatek čistých půllitrů, ideálně skleněných, pro zachování chuti piva. Připravte si také dostatek občerstvení, které se k pivu hodí – ideální jsou slané pochutiny, grilované maso, sýry nebo nakládaná zelenina. Myslete také na nealkoholické nápoje pro řidiče a hosty, kteří pivo nepijí. S malou pípou se vaše domácí oslava promění v nezapomenutelný zážitek.

Ekologické hledisko

Malá bečka piva, ať už se jedná o pětilitrovou nebo desetilitrovou variantu, představuje z ekologického hlediska zajímavou alternativu ke klasickým lahvím či plechovkám. Snižuje se tak objem odpadu, který by jinak musel být recyklován nebo by skončil na skládce. Důležitým faktorem je i doprava, jelikož sudové pivo umožňuje přepravit větší množství nápoje na jeden závoz, čímž se snižují emise skleníkových plynů. Při použití vratných sudů, které lze opakovaně doplňovat, se ekologická stopa piva z malé bečky ještě více snižuje. Je však důležité zvážit i dopady spojené s výrobou a údržbou sudů, chlazením a samotným procesem stáčení piva. Celkově lze říci, že malá bečka piva může být šetrnější k životnímu prostředí než balené pivo, ale pouze za předpokladu, že jsou dodrženy určité podmínky, jako je používání vratných obalů a efektivní logistika.

malá bečka piva

Oblíbené značky a pivovary

Češi a pivo, to je zkrátka nerozlučná dvojka. A co teprve, když se řekne malá bečka piva? To už je skoro svátek! Ať už plánujete grilovačku s kamarády, oslavu narozenin nebo jen tak posezení na zahradě, malá bečka piva je vždycky skvělý nápad. Na trhu je dneska obrovský výběr, takže si na své přijde opravdu každý.

Mezi nejoblíbenější značky malých sudů patří určitě Plzeňský Prazdroj s jejich Pilsner Urquell nebo Gambrinus. Klasika, která nezklame! Další stálicí je pak Staropramen se svojí jedenáctkou nebo dvanáctkou. A co třeba Bernard? Jejich světlý ležák z malé bečky je prostě pecka!

Ať už sáhnete po kterékoliv značce, důležité je si pivo pořádně vychutnat. Nezapomeňte na čisté sklenice a ideální teplotu. Na zdraví!

Publikováno: 16. 08. 2024

Kategorie: pivo

Autor: Karel Čapek

Tagy: malá bečka piva