Černá Krása: Objevte Tajemství Piva Stout

Pivo Stout

Co je to pivo stout

Stout je tmavé pivo s výraznou praženou chutí a krémovou pěnou. Jeho historie sahá až do 18. století v Irsku, kde se mu říkalo „porter“. Charakteristickou temnou barvu a kávovou chuť mu dodávají pražené slady, často ječné. Existuje mnoho druhů stoutů, od suchých a hořkých až po sladké a ovocné. Mezi nejznámější patří irský Guinness, mléčný stout s laktózou a ovesný stout s jemnější chutí. Stout se hodí k čokoládovým dezertům, grilovanému masu a sýrům s modrou plísní.

Charakteristika piva stout

Stouty se vyznačují tmavou až černou barvou, která je výsledkem použití pražených ječmenných sladů. Tyto slady dodávají pivu charakteristickou kávovou a čokoládovou chuť s nádechem hořkosti. Stoutová piva mají obvykle vyšší hustotu a obsah alkoholu než jiná piva. Existuje mnoho druhů stoutů, od suchých irských stoutů po sladší a silnější imperiální stouty. Mezi oblíbené styly patří například Oatmeal Stout s přídavkem ovesných vloček pro krémovou texturu, Milk Stout s laktózou pro sladší chuť a Oyster Stout, do kterého se během vaření přidávají ústřice.

Druhy piva stout

Piva stout se dělí do několika druhů. Suchá varianta Dry Stout, s kávovými a čokoládovými tóny, je charakteristická nízkou plností a hořkou chutí. Typickým příkladem je Guinness. Naopak sladší Milk Stout s karamelovými tóny se vyznačuje krémovou texturou a přidáním laktózy. Oatmeal Stout, jak název napovídá, obsahuje ovesné vločky, které mu dodávají plnější tělo a sametovou chuť. Oblíbený je také Chocolate Stout s výraznou chutí hořké čokolády a kávy. Pro milovníky kávy je tu Coffee Stout, který v sobě snoubí chuť kávy a hořké čokolády.

Jak se stout vaří

Stout, tmavé a bohaté pivo s krémovou pěnou, se vaří s praženým ječmenem nebo sladem, který mu dodává charakteristickou kávovou a čokoládovou chuť. Proces vaření začíná rmutováním, kde se slady smíchají s horkou vodou, aby se ze sladu uvolnily cukry. Následuje scezování, při kterém se sladký roztok, mladina, oddělí od zbytků sladu. Mladina se pak vaří s chmelem, který pivu dodává hořkost a aroma. Po chmelovaru se pivo zchladí a zakvasí kvasnicemi. Kvašení probíhá při nižších teplotách než u ležáků. Po dokvašení se stout obvykle nechává zrát několik týdnů až měsíců, aby se rozvinula jeho chuť. Existuje mnoho druhů stoutů, od suchých irských stoutů po sladké mléčné stouty, a každý styl má své vlastní specifické požadavky na vaření.

S čím stout kombinovat

Stout, s jeho kávovými a čokoládovými tóny, se skvěle doplňuje s celou řadou chutí. Milovníci sladkého ocení spojení s dezerty jako je čokoládový dort, tiramisu nebo cheesecake. Pro vyvážení hořkosti stoutem se hodí i sladké ovoce, například jahody, borůvky nebo maliny. Pokud preferujete slané kombinace, sáhněte po grilovaném masu, uzeninám nebo sýrům s výraznější chutí, jako je cheddar nebo gouda. Stout si také skvěle rozumí s ústřicemi a mořskými plody. Experimentujte a objevte svou oblíbenou kombinaci!

Oblíbené pivovary stoutu

Čeští pivaři si stouta oblíbili a na trhu najdeme mnoho skvělých pivovarů, které se na tento styl specializují. Mezi stálice patří Pivovar Matuška s jejich oceňovaným Světlým ležákem stout. Další stálicí je Pivovar Clock s širokou škálou stoutů, od klasických Milk Stoutů po experimentální varianty s příchutí kávy nebo čokolády. Za zmínku stojí také Pivovar Permon, který se soustředí na silnější a výraznější stouta. Pro milovníky ovocných piv je tu Pivovar Zhůřák a jejich višňový stout Černá svině. Ať už preferujete jakýkoliv styl, český trh s pivy stout nabízí nepřeberné množství možností, jak si tento lahodný nápoj vychutnat.

Publikováno: 06. 06. 2024

Kategorie: jídlo a pití

Autor: Karel Čapek

Tagy: pivo stout | stout - typ piva